Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
NASILJE NAD "MALIM CRKVAMA"
Tokom vikenda su u Novom Sadu, Baču i Kraljevu kamenovani, opljačkani ili napadnuti bombama objekti manjih verskih zajednica.
U Kraljevu je bačen je molotovljev koktel na Evanđeosku crkvu, kamenovana je zgrada Hrišćanske baptističke crkve u Novom Sadu, a katolička crkva Svetog duha u Novom Sadu je opljačkana.
Napadači su za sada nepoznati i policija za njima traga. Te crkve su i ranije bile napadane. Iako se u odnosu na prethodnu deceniju broj verski obojenih napada smanjio, zabrinjavajuće je da se u poslednje vreme taj trend vraća.
"Ovakvi napadi obično se dešavaju oko Božića odnosno velikih verskih praznika, ali se trenutno povećanje animoziteta prema drugim zajednicama može povezati i sa zahuktalom predizbornom kampanjom", smatra sociolog religije Mirko Đorđević.
"Uglavnom su objekti nasilja takozvane male verske zajednice. Kada je u pitanju Evangelistička crkva, to su naši protestanti, koji su uredno registrovana i priznata crkva. To se isto može reći i za baptiste, takođe protestantska denominacija, koja takođe normalno postoji kod nas, ali su njihovi pripadnici pretežno iz manjinskih etničkih grupa", kaže Đorđević.
Ekstremizam upućen ka manjim verskim zajednicama posledica je i neinformisanosti građana o njihovom postojanju i radu.Da bi se to prevazišlo, neophodna je akcija države i većinske Srpske pravoslavne crkve", kaže Đorđević.
"Država i SPC su dužne da detaljno upoznaju javnost da su ti 'nešto drugačiji hrišćani' ljudi koji se od nas, čak i u verskom veroispovednom pogledu, vrlo malo razlikuju, i da ne postoji ni jedan razlog za nasilne radnje", smatra on.
Đorđević primećuje i da se incidenti na verskoj osnovi poslednjih dana pretvaraju u masovnu pojavu. On istovremeno upozorava da je više puta potvrđeno da se, u vremenu krupnih političkih zbivanja, verski predznak redovno javlja kao loš znak.
Prema poslednjem popisu iz 2002. godine, pripadnika takozvanih netradicionalnih religija u Srbiji ima 0,2 odsto, odnosno nešto manje od 20.000 ljudi.
Izvor: FoNet
Nema komentara.