17. 10. 2007.

Srbija deklasirala Azerbejdžan

Fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je Azerbejdžan rezultatom 6:1 (4:1) na gostovanju u Bakuu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008. godine

Golove su postigli Duško Tošić u četvrtom, Nikola Žigić u 18. i 44, Boško Janković u 42, Milan Smiljanić u 75 i Danko Lazović u 81 minutu, dok je jedini strelac za domaći tim bio Samir Alijev u 26. minutu.

Uoči novembarskih okršaja, kada će svi kandidati za put u Austriju i Švajcarsku odigrati još po dve utakmice, Poljska vodi na tabeli A grupe sa 24 boda, Portugal je sakupio 23, a Srbija i Finska po 20 bodova.

Golmana Azerbejdžana Valijeva prvi je savladao levi bek Duško Tošić. On se, posle duplog pasa sa Žigićem, našao sam pred golmanom i sa pet metara iskosa sa leve strane poslao loptu u suprotni ugao.

Drugi gol postignut je nakon što jeZdravko Kuzmanović ušao u kazneni prostor po levoj strani, uposlio Žigića, koji je lako savladao Valijeva.

Ažerbejdžan se ipak vratio u meč zahvaljujući početničkoj grešci naše odbrane. Ispred kaznenog prostora sudarili su se Duško Tošić i Milan Biševac, lopta je stigla do Alijeva, koji je izašao sam pred Stojkovića i preciznim udarcem smanjio na 2:1.

Domaći su nastavili sa ofanzivom, odbrana Srbije u nekoliko navrata je morala panično da interveniše posle napada Azera, ali "orlovi" su u finišu poluvremena postigli još dva gola i time rešili pitanje pobednika.

Boško Janković je iz slobodnog udarca sa više od 25 metara, nakon prekršaja nad Žigićem, povećao na 3:1, da bi napadač Valensije posle još jedne asistencije Kuzmanovića zaobišao Valijeva i iz gotovo "mrtvog ugla" majstorski postavio konačan rezultat prvih 45 minuta.

U nastavku igralo se daleko mirnije, ali je šansi bilo, i to na obe strane. Prilike su najpre propustili Duško Tošić i Janković, a zatim je Stojković sprečio drugi pogodak Alijeva.

Desetak minuta pošto je ušao u igru umesto Nenada Kovačevića, Smiljanić je retko lepim udarcem sa oko 25 metara savladao Hasanzadea, koji je na poluvremenu stao na gol umesto indisponiranog Valijeva. Šesti pogodak takođe je bio delo igrača sa klupe, strelac je iz blizine bio Lazović, a asistent Marko Pantelić.

SRBIJA: Stojković - Rukavina, Ivanović, Biševac, Duško Tošić - Duljaj, Kovačević (od 64. Smiljanić), Kuzmanović - Zoran Tošić, Janković (od 69. Lazović) - Žigić (od 73. Pantelić).

Izvor: SPORTSERVIS