Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
POMIRENJE DEMOKRATA I SOCIJALISTA
DS-SPS: POČNIMO LJUBAV IZ POČETKA
Lideri DS-a i SPS-a, Boris Tadić i Ivica Dačić, potpisali su Deklaraciju o političkom pomirenju ocenivši je kao istorijski dokument
Boris Tadić i Ivica Dačić potpisali Deklaraciju o političkom pomirenju DS-a i SPS-a
s1

Državni interes... Tadić i Dačić potpisuju deklaraciju
Predsednici Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije Boris Tadić i Ivica Dačić, posle više od tri meseca najavljivanja i odlaganja, juče su tačno u podne stavili svoj potpis na Deklaraciju o političkom pomirenju tih stranaka. DS i SPS su na sedam strana u devet stavki utvrdili da njihov politički sporazum ima za cilj očuvanje punog integriteta Srbije i njeno učlanjenje u EU.
a1
Deklaracija će ojačati dinar
Govoreći o ekonomskoj krizi u svetu i zemlji, Tadić je ispričao da je, kada je na sednici GO DS-a objavio da će biti formirana vlada s koalicijom oko SPS-a, domaća valuta ojačala prema evru za dva dinara.
- To je vrlo jasan i precizan podatak koliko ovakav politički čin ima i svoj duboki ekonomski značaj, kako tržište reaguje i kako građani podržavaju ovakve političke projekte - objasnio je Tadić.
Na to je Dačić pozvao javnost da se priseti situacije pre 100 dana i šta bi se desilo da nije otpočeo pregovore s Tadićem o formiranju vlade.
- Vlada bi bila formirana s DSS-om i SRS-om. A, pošto se SRS raspao, Srbija sad ne bi imala vladu, ne bi išla ka EU, bila bi u predizbornoj kampanji - obrazložio je Dačić.
- Više sam nego zadovoljan što s Dačićem mogu da potpišem deklaraciju koja ima istorijsku vrednost. Nikad nisam govorio da ovaj potpis znači i nacionalno pomirenje, naša pretenzija nije da preuzmemo odgovornost za čitavo društvo, ali pozivamo i sve ostale stranke da se objedine oko ovih ciljeva - objasnio je on.
Tadić je naveo da je deklaracija korak ka nacionalnom pomirenju, ali i poruka svetu da se stavlja tačka na politiku stalnih konfrontacija i sukoba i da je Srbija ušla u novu političku eru.
Ivica Dačić je rekao da je pre formiranja vlade dogovoreno da taj proces mora da prati i proces političkog pomirenja zato što „u Srbiji danas postoji milion razloga i ljudi koji govore da jedni s drugima ne mogu i koji ne mogu da preskoče plotove svojih uskostranačkih interesa da bi se ostvario konsenzus oko državnih interesa".
- To je bila osnovna motivacija da stavimo tačku na sukobe iz prošlosti i da svaka od stranaka koje učestvuju u ovom procesu zadrži svoj politički identitet, ali da tačno znamo za šta se zalažemo i kakva želimo da bude Srbija. Ovo nije medijski i politički spektakl. Mire se i narodi, države, ljudi, članovi porodica. Ako smo na zajedničkom poslu, ne treba više da gledamo samo u prošlost već da iz nje izvlačimo najbolje kako bi Srbija imala bolju budućnost - rekao je Dačić.
s2
n Čedomir Jovanović, LDP - Mislim da je to pretenciozno nazvano deklaracijom o nacionalnom pomirenju. Nemam ništa protiv definisanja odnosa između drugih partija i tu deklaraciju treba na takav način posmatrati. Jasno je da su se te dve stranke pomirile mnogo pre ove deklaracije.
n Aleksandar Vučić, SNS - Deklaracija je žalosna lakrdija jer pomirenje tih stranaka ne interesuje građane, već koliko su poskupele osnovne životne potrebe. DS i SPS podelili su sve resore, ali su potpisivali Deklaraciju tek kada su izabrani direktori javnih preduzeća u Beogradu.
n Velimir Ilić, NS - To je čudan dokument i potpisom ozvaničavaju ono što rade mesecima. Nemam ništa protiv, ali ne znam kako će to prihvatiti neke demokrate. Pokojni Zoran Đinđić mora da se u grobu prevrće.
n Gordana Pop Lazić, SRS - To je ponovno pomirenje onih koji su se razdvojili na Osmoj sednici. DS je od dolaska na vlast radio suprotno interesima države i naroda. Ako se socijalisti tome pridružuju, to je njihov problem.
n Miroslav Petković, DSS - Deklaracija je još jedan marketinški balon koji DS i SPS serviraju građanima. Dobro znamo šta su govorili jedni o drugima do pre samo nekoliko meseci. Očigledno je da su zajednički interesi prevagnuli i da će to biti našminkana pričica, zabava za građane.
n Vuk Drašković, SPO - Evropski DS i SPS i dalje zaklet Slobodanu Miloševiću kao svom uzoru potpisuju deklaraciju o pomirenju - to nije dobro za Srbiju.
Tadić i Dačić su naveli da su dobrodošle i druge stranke da stave potpis na taj dokument.
- Ovo je svečan čin. Mi ovim pokazujemo da želimo da otvorimo put za druge kako bi političko pomirenje obezbedilo i nacionalno pomirenje. Politika približavanja EU i odbrane Kosova diplomatskim putem je dobila najveću podršku na poslednjim izborima i stoga je danas najlegitimnija politika u Srbiji - ustvrdio je Tadić.
Upitani zašto se na potpisivanje čekalo više od tri meseca i da li to ima veze s podelom funkcija u javnim preduzećima, obojica su rekla da je postojao okviran dogovor da potpisivanje bude u nedelji obeležavanja 100 dana rada Vlade.
a2
Stabilna vlada
Tadić je ocenio da potpisivanje ovog dokumenta ne smeta ostalim kolegama iz vladajuće koalicije, a povodom najava lidera LSV-a Nenada Čanka da bi, zbog poskupljenja, mogao da obori Vladu ako se ne izbori s „gasnom mafijom", Tadić kaže da „ne postoji politički kapacitet nijedne partije" da Vladu obori.
- Vlada je stabilna! Te političke poruke koje se šalju su za dnevnu upotrebu, služe dnevnoj politici i nemoguće ih je sprovesti u delo. Te poruke nemaju nikakav efekat na budućnost - siguran je Tadić.
Inače, u Deklaraciji, čiji su autori savetnik predsednika Srbije Trivo Inđić i ministrar energetike iz SPS-a Petar Škundrić, naglašena je zajednička odgovornost za ostvarivanje vizije Srbije kao demokratske, slobodne, celovite, ekonomski i kulturno razvijene i socijalno pravedne zemlje. DS i SPS su se sporazumeli da njihova buduća saradnja bude utemeljena na zajedničkoj platformi politike, prevazilaženju sukoba iz prošlosti, borbi za ostvarenje strateških ciljeva Srbije i njenih građana i stvaranje uslova za nacionalno i političko pomirenje kao osnove za socijalni i ekonomski napredak, prosperitet i bolji život svih građana.
U dokumentu kao strateški ciljevi za koje se zalažu dve stranke su: „državno jedinstvo, politički sistem, demokratija", „suverenitet i integritet zemlje - pitanje Kosova i Metohije", „evropske integracije - Srbija i EU, Srbije i svet", „politički život, moderno organizovana država", „pravo na rad, snaženje srpske ekonomije, podizanje životnog standarda", „socijalna sigurnost i solidarnost za smanjenje drastičnih socijalnih razlika", ali i „borba za povećanje nataliteta" i „očuvanje zdrave životne sredine".
Izvor: PRESS
Nema komentara.