Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Biljka koje bi psi trebalo da se plaše
Kada dođe proleće, i priroda krene da cveta, vlasnici pasa pažljivije šetaju svoje ljubimce. Svaki vlasnik psa zna za ovu biljku i nedaće koje ona može prouzrokovati. Popino prase, kako je u narodu zovu, jedan je od glavnih neprijatelja radoznalih ljubimaca koji vole da istražuju prirodu.

foto: b92.net
Mačke, koje žive u dvorištu, se češće čiste i vode računa o higijeni svog tela, pa Popino prase za njih ne predstavlja veliku pretnju. Međutim, psi, koji ne haju toliko za čistoću svoje dlake, mogu tokom šetnje da pokupe veliki broj Popinih prasića. Ukoliko ih vlasnik po povratku iz šetnje pažljivo ne ukolini, oni mogu uzrokovati velike probleme psima.
Popino prase opasno je jer se lako, a pritom vrlo čvrsto, zakači za dlaku životinje. Semenke Popinog praseta imaju zaštitni sloj koji na sebi ima kukice, koje liče na udice, pa biljka teško sama spada kada se uplete u dlaku ljubimca.
Naročito pogodna meta Popinog praseta jesu dugodlaki psi.
Popino prase ume da se vešto zavuče u uši, oko, nos, pa i u samu kožu psa.
Ukoliko Popino prase uđe psu u uši, on počinje brzo i nervozno da maše glavom, ali i da cvili. Čak iako se simptomi jave nekoliko sati nakon šetnje, odvedite psa veterinaru. Ne pokušavajte da ga sami izvadite, jer se može desiti da dodatno naškodite psu.
S obzirom na to da psi vole da njuškaju i istražuju teritoriju velike su šanse da im se Popino prase uvuče u nozdrve. Pas će u tom slučaju učestalo kijati, a nakon nekog vremena uslediće i krvarenje iz nosa. Pas će pokušati da se češanjem oslobodi neprijatnog osećaja, ali ni on, a ni vi ne možete mu pomoći koliko i veterinar.
Ako Popino prase dospe u oko vašeg psa, i on počne da ga češe i trlja glavom o pod, odvedite ljubimca što pre kod veterinara. Što duže čekate, problem samo može postajati ozbiljniji.
Zahvaljujući svom obliku, Popino prase se lako zavuče psu pod kožu. I ne samo to – što više vremena prolazi Popino prase počinje da „šeta“ ispod kože psa. Nije retkost da biljka uđe na jednom delu noge, a bude izvađena na drugom, zbog čega je vrlo važno da se psu što ranije pruži pomoć.
Na mestu gde je Popino prase ušlo u kožu ostaje crvenilo, kao i bolni otok.
Od ove biljke se tokom proleća i leta ne može pobeći, jer je ima svuda – na seoskim, ali i gradskim urbanim površinama. Zbog toga je jako važno da baš svaku put kada se vratite iz šetnje, detaljno pregledate svog mezimca.
Ta dva minuta četkanja i čišćenja mogu sprečiti mnogo veće probleme...
Izvor: b92.net
Nema komentara.