Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
KUPUJU, ALI NE VOZE
Žene u Saudijskoj Arabiji prvi put mogu same da odu u salon i kupe automobil, ali im zakon i dalje brani da ga voze
arabija

Bogate Saudijke koje žele da kupe automobil prvi put mogu same da odu u salon automobila u Rijadu. U njemu rade isključivo žene, koje su spremne da ih usluže po svim pravilima. Pomoći će im da se odluče za odgovarajući automobil u skladu s temperamentom i stilom života, daće im sva moguća uputstva i informacije o tome koliko konjskih snaga ima koji model, kakav mu je motor ili karburator. Probna vožnja, međutim, ne dolazi u obzir, jer ni kupac ni prodavac, s obzirom na to da su ženskog pola, po zakonu nemaju pravo da voze.U Saudijskoj Arabiji, jednoj od najmodernijih arapskih zemalja bogatih naftom, tradicija je još tako duboko ukorenjena da u sukobu s modernizacijom stvara neverovatne paradokse. Običaji se menjaju, a stari zakoni ostaju na snazi, pa se tako događa da žene, koje mogu da prodaju i da kupuju automobile, nemaju pravo i da ih voze. Iako ne mogu da imaju vozačku dozvolu, žene u Saudijskoj Arabiji već decenijama imaju pravo da poseduju svoj automobil. One se tog prava ne odriču, a gotovo polovina automobila na ulicama Saudijske Arabije u vlasništvu je žena.
Islamska sredina nametnula je stege i prodavačicama u novom, prostranom auto-salonu u Rijadu. One ne smeju da propagiraju vožnju za žene, već da Saudijkama, koje kupuju automobil, omoguće da žive u udobnosti i komforu i da ne moraju da idu u salone i radnje u kojima rade muškarci.
Polna diskriminacija u Saudijskoj Arabiji vidljiva je i u školama, restoranima i bankama.
- Ne bih podnosio žene koje voze čak i kad bi im se dala dozvola da to čine, iz prostog razloga što društvo nije spremno za takav korak - izjavio je Vidad Merdad, predstavnik servisnog odeljenja privatne firme koja nudi veliki izbor automobila najrazličitijih svetskih proizvođača.
Uprkos takvom stavu, uvođenje ženske radne snage u sektor prodaje automobila smatra se dostignućem za saudijske žene kojima su zabranjene muške profesije.
Mnogi se, međutim, pitaju hoće li na radost konzervativaca ženski salon automobila u Rijadu uskoro doživeti istu sudbinu kao salon u Džedi, koji je pre nekoliko godina zatvoren ubrzo po otvaranju. Sve što ženu približava automobilu i vožnji u Saudijskoj Arabiji ocenjuje se kao zlo koje vodi opštoj emancipaciji žena i kršenju verskih pravila.
Vožnja bi mogla naterati ženu, smatraju neki, da odustane od vela ili da se suoči sa stranim muškarcima, poput radnika na benzinskim pumpama. Drugi, opet, smatraju da bi vožnja morala biti dozvoljena ženama, ako ne svaki dan, bar u hitnim situacijama i kada domaćinstvo ne može da priušti vozača. Saudijska "Gazeta" pisala je nedavno o ženi koja se prerušila u muškarca da bi starog oca, koji je imao srčani udar, odvezla u bolnicu.
Korak napred, tri nazad
Žene u Saudijskoj Arabiji obično kažu da za svaki korak napred na jednom planu, dožive tri koraka unazad na drugom.
Saudijska književnica Maram Mekavi ističe da se jedan od "koraka unazad" desio nedavno, kad su se na jednoj konferenciji žene lekari našle u istoj prostoriji s muškim kolegama, što je retkost u toj zemlji. One su, bez pardona, zamoljene da napuste prostoriju samo zato što je jedan od predavača odbio da se obrati mešovitom skupu.
- Žene ne bi bile izbačene na taj način da društvo nije programirano da prihvati takvo poniženje - komentarisala je Mekavi u svojoj kolumni u dnevniku "Al-Vatan".
Islamsko društvo drži monopol nad vrednostima i principima, ocenila je ona, dodavši pritom da bi sigurno bila grubo opomenuta kad bi rekla da se oseća kao građanin trećeg, ako ne i desetog reda.
Izvor: TANJUG
Nema komentara.