07. 06. 2008.

Grupa A: Češka pobedila domaćina na početku EP

U prvom meču prvog kola A grupe 13. evropskog prvenstva u fudbalu, koje se od 7. do 20. juna održava u Švajcarskoj i Austriji, danas je u Bazelu reprezentacija Češke savladali domaću selekciju Švajcarske sa 1:0 (0:0)

s
s

Na stadionu St.Jakobs, pred 42.000 gledalaca, po prijatnom vremenu za igru , utakmicu je sudio Roberto Roseti iz Italije.

Strelac: Sverkoš u 70. minutu.

Žuti kartoni: Manjin i Fonlaten i Barneta (svi Švajcarska).

Pre početka premijerne utakmice održan je prigodan program otvaranja prvenstva starog kontinenta, koji je osim brojnih gostiju posmatrao i predsednik Evropske Fudbalske Unije Mišel Platini.

Švajcarska: Benaljo - Lihštajner (Fonlaten), Miler, Senderos, Manjin - Želson Fernandez, Inler - Behrani (Derbijok), Barneta - Frej (Jakin), Štreler.

Češka: Čeh - Grigera, Ujfaluši, Rozenal, Jankulovski - Jarolim (Kovač), Galasek, Polak- Sjonko (Vlček), Plašil-Koler (Sverkoš).

Reprezentacija Češke ostvarila je važnu pobedu na startu Evropskog prvenstva, jer je sa tri boda istakla ozbiljnu kandidaturu da se nađe u drugoj fazi kontinentalnog prvenstva.

Prvo poluvreme proteklo je u mirnoj igri, u kojoj nije bilo mnogo rizika. Uglavnom se igralo između dva šesnesterca i napadači nisu imali mnogo prilike da upute šut na protivnički gol. Odbrane su u tom delu igre, kao i u drugih 45 minuta, delovale veoma sigurno, tako da nijedna ekipa nije uspela da ostvari opipljiviju prednost.

U drugom delu susreta domaći fudbalerii su krenuli mnogo opasnije, agresivnije i konkretnije. Stalno su napadali i uglavnom igrali na polovini Češke, koja je pokazala taktičku zrelost i mudriju igru u tom razdoblju igre. Iz jedne naoko bezopasne situacije , posle povratne lopte, rezervi igrač Češke Sverkoš, koji je u 56. minutu zamenio Jana Kolera, uspeo je da iskoristi lošu ofsajd-zamku domaćih fudbalera i svojoj reprezentaciji donese dragocenu pobedu.

Kasnije večeras u Ženevi igraju reprezentacije Portugalije i Turske.

U sledećem kolu A grupe, 11. juna, sastaju se Češka - Portugalija u Ženevi i Švajcarska - Turska u Bazelu.

Izvor: TANJUG