08. 09. 2016.

Juniori igraju za peto mesto u Bugarskoj

Muška juniorska reprezentacija Srbije u odbojci igraće u razigravanju za plasman od 5-8. nesta na Evropskom prvenstvu u Bugarskoj.

Srbija je u Varni, u drugoj utakmici poslednjeg, 5. kola B grupe, savladala Češku sa 3-2, po setovima 20:25, 25:20, 25:20, 23:25 i 15:12, posle 120 minuta igre, pa će u Plovdivu igrati protiv Bugarske ili Nemačke, što će biti poznato večeras.

Utakmicu u dvorani Kulture i sporta posmatralo je 70 gledalaca, a sudili su Ilijan Georgijev iz Bugarske i Olivije Žile iz Francuske.

Juniori Srbije su se namučili protiv Češke, iako su imali šansu da meč završe i posle četiri seta. Ponovo su izabranici Vladimira Vasovića lose u šli u meč, a zatim poveli sa 2:1. Usledilo je novo opuštanje, a zatim i dokaz da vrede, jer su minus od 7 poena (17:10) u četvrtom setu nadoknadili, ali zatim u finišu posustali. Ipak, u petom setu su pokazali da su kvalitetniji od Češke i zasluženo putuju u Plovdiv. Rival će im biti poznat posle meča Rusija – Turska. Ukoliko Rusija pobedi, Srbija će biti treća igraće protiv Nemačke. U suprotnom, rival Srbiji će biti Bugarska.

U prvom setu se vodila izjednačena borba do finiša, kada su Česi stekli dva (21:19), a zatim i tri poena viška (22:19), pa je Vasović morao da iskoristi oba tajm – auta. Smanjila je Srbija na 22:20, a Česi potom stigli do četiri set lopte – 24:20, iskoristili prvu za 25:20 i poveli sa 1:0.

Povela je Srbija sa 3:0 u drugom setu, a Češka izjednačila na 4:4, pa na 5:5, da bi Srbija serijom 3:0 povela sa 8:5. Imala je Srbija u nastavku i pet poena viška – 10:5 i 11:6, ali su Česi smanjili na 11:9, a zatim i na 12:11 posle tajm – auta Vasovića. Povela je Srbija sa 16:12, pa 18:14, a Česi smanjili na 18:16. Posle drugog tajm – auta Vasovića, na servis Kujundžića, Srbija stiže do 21:16, pa 23:18. Imala je Srbija pet set lopti – 24:19, a iskoristila je drugu za 25:20 i izjednačenje na 1:1.

Česi su u trećem setu poveli sa 4:1, pa je klupa Srbije morala odmah da reaguje tajm – autom. Usledila je ravnopravna borba, pa su Česi na prvom tehničkom odmoru zadržali tri poena viška – 8:5. Smanjila je Srbija na 8:7, a zatim i poravnala na 9:9, prvi put u trećem setu, da bi potom prvi put povela sa 11:10, pa je Češka tražila 30 sekundi odmora. Uzvratili su Česi vođstvom 12:11, a Srbija preokrenula na 13:12. Ponovo su Česi poveli, sa 14:13, ali je Srbija imala istovetan odgovor: tri vezana poena za prednost od 16:14. Posle tehničkog tajm – auta Srbija je povela sa 18:14, pa 19:15, a Češka smanjiča na 19:17, pa je Vasović iskoristio i drugi tajm – aut u trećem setu. Povela je Srbija u finišu ponovo sa četiri poena razlike – 22:18, 24:19, a set je rešila u svoju korist sa 25:20 i povela sa 2:1 u setovima.

Četvrti set je počeo vođstvom Češke, koja je na prvom tehničkom odmoru imala tri poena prednosti – 8:5, a zatim i pet poena viška – 10:5. Vodila je Češka zatim sa 13:7, kada je Vasović iskoristio poslednji tajm – aut u četvrtom setu, odnosno 16:9 na drugom tehničkom odmoru. U završnici je bilo 17:12, pa 18:14, kada su Česi tražili 30 sekundi predaha. Nastavila je Srbija odličnu seriju i stigla na dva poena zaostatka – 18:16, pa je Češka drugi put tražila tajm – aut. Posle 21:18 za Češku, Srbija je serijom 3:0 stigla do izjednačenja na 21:21, a zatim stigla do vođstva od 23:22 posle bloka Polomca i Todorovića. Uzvratili su Česi i stigli do prve set lopte – 24:23, a zatim je realizovali za 25:23 i izjednačenje na 2:2 u setovima.

U petom setu se igralo poen za poen, da bi Srbija posle 2:2 povela sa 4:2, a Češka odmah poravnala na 4:4. Ponovo je Srbija imala dva poena viška pri rezultatu 7:5, ali je Češka izjednačila, pa je na promeni strana bilo 8:7 za Srbiju. Pogrešili su česi u napadu, a Srbija povela sa 9:7, pa je usledio tajm – aut Češke. Nakon predaha, Srbija je imala tri poena viška – 10:7, a Meljanac je zatim poentirao za 11:8, da bi posle greške Čeha bilo 12:8, pa su Česi iskoristili i poslednji tajm – aut na utakmici. Prekinuli su Česi seriju Srbije i smanjili na 12:9, a zatim pogrešili servis za vođstvo Srbije od 13:9. Osvojila je Češka dva vezana poena i smanjila na 13:11, pa je Vasović morao da traži tajm – aut. Polomac je Srbiji doneo tri meč lopte – 14:11, a drugu je iskoristila Srbija za 15:12 i trijumf od 3:2.

Juniori Srbije će igrati u razigravanju za plasman od 5. – 8. mesta protiv Bugarske ili Nemačke, u Plovdivu, u petak, 9. septembra, a satnica će naknadno biti određena.

Juniori Srbije će u četvrtak (četvrtak, 8. septembar) otputovati iz Varne u Plovdiv.

Izvor: b92.net