09. 04. 2016.

Poznati svi učesnici vaterpolo turnira u Riju

Poznate su sve vaterpolo reprezentacije koje će od 6. do 20. avgusta ove godine učestvovati na Olimpijskim igrama u Riju.

Još ranije su vizu obezbedili Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Grčka, Brazil, Australija, Japan i SAD, a kroz kvalifikacije, koje se u nedelju završavaju u Trstu, na Olimpijske igre su se plasirale selekcije Španije, Italije, Mađarske i Francuske.

U četvrtfinalnim duelima, koji su bili ključni za plasman na OI, bilo je mnogo neizvesnosti. Tri utakmice završene su rezultatom 8:7, a u jednoj je bilo nerešeno 8:8, pa je pobednik odlučen posle peteraca.

Mađarska je u prvom četvrtfinalnom susretu savladala Nemačku 8:7. Puleni Tibora Benedeka odlično su ušli meč, poveli sa 3:0 i do sredine poslednje četvrtine su kontrolisali rezultat. Mađari su vodili 8:3 početkom četvrtog perioda, ali su se Nemci tada probudili i serijom 4:0 stigli na gol zaostatka. Međutim, u poslednja dva i po minuta utakmice nisu uspeli da dođu do petog, izjednačujućeg gola i Mađarska je trijumfovala.

Podjednako zanimljivo bilo je i u meču Kanade i Španije. Španci su na poluvremenu imali gol prednosti (4:3), a zatim su su treću četvrtinu dobili rezultatom 3:0 i tako stigli na korak od pobede. Dva minuta pre kraja utakmice na semaforu je stajao rezultat 8:4, a onda je usledila serija Kanade 3:0, ali vremena za izjednačenje nije bilo.

U većem delu utakmice između Francuske i Holandije vodila se ravnopravna borba. Holanđani su vodili na poluvremenu, ali je Francuska u poslednjoj četvrtini, sa tri vezana gola Kamarase stigla do preokreta. Holanđani su do kraja regularnog dela izjednačili na 8:8, ali su u penal seriji Francuzi imali više sreće i na kraju su slavili 12:11.

Italijani su bili veliki favoriti protiv Rumunije. Domaći su poveli 2:0 i u nastavku su uglavnom imali gol prednosti. U završnici treće deonice Petro Filjoli je pogodio za vođstvo Italije od 7:6, ali su Rumuni posle dva i po minuta igre u odlučujućem periodu izjednačili na 7:7. Gosti su minut pre kraja meča imali napad za pobedu, ali ga nisu iskoristili. Na drugoj strani Italija je dobila igrača više i pet sekundi pre kraja Filjoli je pogodio za pobedu i plasman na Olimpijske igre.

Izvor: B92.net