Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Vojnici silovali koleginice
Trećina žena u američkoj vojsci preživela je seksualna zlostavljanja muških kolega. U svojim ispovestima kažu da su se više plašile njih nego talibana
s

Svaka treća žena koja je učestvovala u ratnoj misiji američke vojske bila je silovana, dok je njih 90 odsto bilo bar nekada zlostavljano. Prema istraživanju sprovedenom u američkoj vojsci, američke žene vojnici u Iraku su se više bojale ljudi s kojima su delile hranu nego talibana.
Ženama u ratnim misijama ogromne probleme stvaraju seksualni porivi njihovih saboraca.
- U rovovima Iraka američke žene istovremeno vode dva rata. Jedan javni, a drugi privatni. Mogao bi se dodati i treći, unutrašnji rat - protiv usamljenosti u sopstvenoj jedinici - piše Helen Benedikt u knjizi o ženama koje služe u vojsci u najopasnijim delovima sveta.
Po pravilu su, kaže Benedikt, veoma mlade. Mnoge od njih su 18-godišnjakinje ili 19-godišnjakinje i često služe u jedinicama u kojima su jedine žene. Od marta 2003. na tlu Bliskog istoka bilo je 206.000 Amerikanki. Njih 40 ispričalo je autorki ove knjige svoje priče.
- Svaki vojnik ima komapnjona u jedinici. Od žena se očekuje da sa svojim najboljim prijateljem ide pod tuš da je ne siluju. Ali, bila sam jedina među 50 muškaraca, pa sam na tuširanje išla s oružjem - ispričala je Šantel Heneberi, koja je služila u Vijetnamu.
- Jedan vojnik za kog sam verovala da mi je prijatelj hteo je da me siluje, a zapovednik me je toliko saletao da sam ga prijavila i tražila premeštaj. Ni nakon toga nije bilo ništa lakše. I u drugoj jedinici bila sam poput svežeg mesa za gladne muškarce - ispričala je Šantel, kojoj je rečeno da je seksualne napade sama kriva.
Šantel je imala 17 godina kad je naučila da pod tuš mora da ide sa nožem i puškom.

Mikaela Montoja, vojnik vojske SAD
Mikaela Montoja imala je 19 godina kada je odlučila da sebi više neće da dopusti da u društvu muških kolega bude bez oružja.
- Na kraju jedne smene vraćala sam se u kamp sa svojim „kompanjonom", a on je nasred napuštene ulice odlučio da mi kaže kako niko ne bi ni čuo, ni video ako bi on u tom trenutku pokuša da me siluje. Pitao me je šta bih učinila u tom slučaju, a ja sam mu odgovorila da bih upotrebila nož. Nisam ga imala, ali to mi je bio poslednji put da idem bez oružja. Jedan od kolega mi je rekao kako je u Vijetnamu bilo prostitutki, ali ne i u Iraku, pa su zato tamo poslali žene vojnike - kaže Montoja.
Marti Ribero je 2006. u Avganistanu na najstrašniji način naučila istu lekciju.
- Odložila sam oružje u borbenoj zoni i odvojila se od jedinice da bih na miru zapalila cigaretu. Silovali su me iza generatora za struju. Da sam imala oružje, možda bih to sprečila, ali onda bih završila u zatvoru - kaže Marti Ribero, čija je priča objavljena na BBC-ju. Nije ga prijavila jer je dugo verovala da je ona sama bila kriva za to što joj se dogodilo.
Prošle godine istražitelji američkog ministarstva odbrane u izveštaju su istakli da se verovatno 90 odsto slučajeva silovanja u vojsci ne prijavljuje.
Izvor: PRESS
Nema komentara.