Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Seča drveća u zaštićenoj zoni
U klisuri reke Gradac posečeno 27 stabala po odobrenju valjevskih vlasti, a bez znanja Ekološkog društva „Gradac". Ekolozi kažu da je to krivično delo
1

Bura u Valjevu... Posečena stabla
Gradska vlast se pre mesec dana usprotivila seči stabala starih nekoliko decenija, koju su zbog izvođenja radova na uređenja ustave-pletare u klisuri Gradca tražile „Srbijavode", a sada je bez obrazloženja dozvolila seču drveća. Portparol Ekološkog društva „Gradac" Nenad Dimitrijević kaže da je prvo bila tražena seča svih 50 stabala topole, jove i vrbe, da bi gradske vlasti izdale dozvolu za seču 27 stabala.
- U dozvoli je navedeno da izvođač radova mora da nas obavesti, kao i da pre seče naš predstavnik bude na licu mesta, ali to predstavnici „Srbijavoda" nisu uradili. Ovo je krivično delo jer seču vegetacije u zaštićenom prirodnom dobru može da izvede samo staralac prirodnog dobra uz odobrenje ministra za zaštitu životne sredine - kaže Dimitrijević.
A
Seča zdravih stabala
Portparol Ekološkog društva „Gradac" Nenad Dimitrijević kaže da posečena stabla nisu ni bolesna ni osušena.
- Topole su bile zdrave i nisu bile pretnja nikome. Sumnjamo da neko želi da ovom sečom urbanizuje taj deo zaštićenog prirodnog dobra i napravi plažu. Topole stare pola veka drže tlo te obale reke i njihovom sečom sada preti erozija. Postavlja se pitanje kako su „Srbijavode" za te radove dobile 3,5 miliona dinara, kada realno koštaju oko 100.000 dinara, i gde je završilo posečeno drveće - kaže Dimitrijević.
- Baratamo samo nezvaničnim informacijama da je dozvola izdata na predlog gradonačelnika. Postavlja se pitanje čemu mi služimo, da iznosimo smeće iz zaštićenog prirodnog dobra, a ako neko pokušava da ga uništi, onda nas niko ne konstatuje? U zaštićenom području Gradca još ima kafana protiv kojih postoje rešenja o rušenju, ali se ništa ne preduzima. Treba li naša deca da imaju betoniran kej, ležaljke i suncobrane na reci ili Gradac treba da ostane onakav kakav jeste, sa očuvanom prirodom kakvu ima samo Valjevo - kaže Dimitrijević. On je rekao da će o svemu obavesti ministra za zaštitu životne sredine Olivera Dulića.
U „Srbijavodam" kažu da to preduzeće postupa samo po dozvoli gradskih vlasti.
- Stabla sečemo samo sa jedne strane reke, gde prolazi put. To radimo zbog bezbednosti posetilaca Gradca, ali i ljudi koji rade na obližnjoj brani-pletari. Sečemo samo ono što je trulo, nakrivljeno i sklono padu, a na jesen ceo taj pojas ćemo pošumiti lipom - kažu u „Srbijavodama". U tom preduzeću kažu da nisu tražili dozvolu za seču stabala od Ekološkog društva „Gradac". Kako navode, zemljište na kome su posečena stabla, u vlasništvu je „Srbijavoda".
Izvor: PRESS
Nema komentara.