29. 03. 2010.  - Autor: D. Ignjatović

Košarkašice Hemofarma osvojile Kup

Košarkašice Hemofarma pobedile su Partizan u finalu nacionalnog Kupa Milan Ciga Vasojević rezultatom 76:69 (22:17, 16:19, 19:26, 12:14) i tako šesti uzastopni put podigle ovaj trofej. Meč u prepunoj beogradskoj hali "Vizura" je pružio svu draž koju srpska ženska košarka poseduje u ovom trenutku

s
hemofarm

Veliki značaj meča dodatno je inspirisao jednu i drugu ekipu da se prikažu u što boljem svetlu i osvoje prvi trofej u sezoni. Naravno, bilo je i grešaka, ali timovi su tokom celog meča igrali vrlo požrtvovano.

Besprekorno su u uvodnim trenucima funkcionisale Mirjana Beronja na strani Partizana i iskusna Biljana Stanković plej Hemofarma. Ni jedna ekipa nije uspela da ostvari veću rezultatsku prednost sve do finiša prve deonice igre. Tada je Mirjana Velisavljević "trojkom" donela Partizanu pet poena prednosti.

Nije se dugo čekalo na odgovor aktuelnog osvajača duple krune. Sa dve trojke Marine Mandić "Pilulice" su preokrenule rezultat u svoju korist i držale ga do samog finiša druge četvrtine. "Crno-bele" nekoliko minuta nisu imale adekvatan odgovor na nalet Hemofarma. Najveću prednost tim iz Vršca je imao dva minuta pre kraja poluvremena, kada je Mandić pogodila svoju treću uzastopnu trojku. "Kec iz rukava" Marine Maljković u tim kritičnim trenucima bila je centar Ivona Jerković, koja je sa četiri poena i odličnom igrom u odbrani povezala redove Partizana i omogućila svom timu da uhvati rezultatski priključak. "Crno-bele" su u poslednjem napadu preko Amerikanke Šine Mur dobile tri slobodna bacanja, što je plej Partizana iskoristio za vođstvo svog tima na poluvremenu 38:36.

Treća četvrtina donela je veliku borbenost obe ekipe. Znalo se i pre početka meča da su Partizan i Hemofarm rivali podjednakih kvaliteta i da će nijanse odlučivati. To se pretočilo i na parket. Smenjivale su se u vođstvu, čas "crno-bele", čas "narandžaste". U takvoj igri ni jedan od rivala se nije previše rezultatski odlepio sve do poslednjih sekundi ove runde finala. Hemofarm je u ovoj četvrtini uglavnom pogađao sa spoljnih linija, preko Stanković, Čađo i Mandić, dok je Partizan u početku igrao preko centara Jerković i Vukićević, a kasnije pogađao spolja preko Janković i Mur.

Poslednju četvrtinu obe ekipe su započele dosta nervozno u ofanzivnom delu. Partizan je za četiri minuta dao samo jednu trojku, a Hemofarm je sva četiri poena u istom vremenskom razdoblju postigao sa linije slobodnih bacanja. Posle namerne lične greške nad Stankovićevom, Hemofarm šest minuta pre kraja meča stiže ponovo do velikih šest poena prednosti 66:60. Ubrzo zatim Stanković je sa nova dva poena donela svom timu najvećih osam poena prednosti 68:60. Partizan nije imao rešenja za zonsku odbranu Hemofarma, a nekoliko puta je svoje napade završavao bez upućenog šuta ka košu protivnika. Hemofarm je napravio seriju od 8:0 i tako rešio ovaj meč u svoju korist. Vrščanke su šesti uzastopni put, a osmi ukupno, osvojile nacionalni Kup. Junak meča, ujedno i MVP turnira, je Biljana Stanković, koja je sa 26 poena dominirala ovom utakmicom.

Partizanu za utehu ostaje činjenica da je u prvenstvu u 26 utakmica ostao neporažen i da u plej-ofu prvenstva ulazi sa prednošću domaćeg terena, a svim ljubiteljima ženske košarke ohrabrenje viđenim da ovaj trofejni sport može da se vrati na stare staze slave.

Pehar pobedničkoj ekipi predao je predsenik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Kapičić.

- Jedna sjajna košarkaška predstava. Zadnjim mesec dana su se mnoge stvari promenile na bolje, promenili smo trenera, počeli da se uigravamo. Ne može nešto što traje devet godina ne može tek tako da nestane. Dokazali smo da smo vredni ovog turnira. Partizan ima sjajan i tim i očekuje nas neizvesna završnica u prvenstvu - rekla je junak finala Biljana Stanković.

PARTIZAN - HEMOFARM ŠTADA 69:76 (22:17, 16:19, 19:26, 12:14)

Hala: Vizura, gledalaca: 1000

Sudije: Jasmina Juras (Beograd), Maja Vukanović (Beograd), Nataša Virijević (Beograd)

Partizan:  Tomašević, Beronja 7, Velisavljević 7, Butulija 6, Radić 2, Prćić 7, Dangubić 3, Janković 10, Vukićević 13, Mur 6, Orozović 2, Jerković 6. Trener: Marina Maljković.

Hemofarm Štada: Mandić 15, Dojčinović, Čikamirava 2, Stanković 26, Vučković, Kovačević 4, Šaponjić 6, Gornik, Mitov 2, Čađo 17, Milutinović, Vilipić 4. Trener: Miroslav Popov.

Izvor: PRESSONLINE