Vesti dana

pošalji prijatelju štampaj MySpace Share it: Digg Buzz up

BEOGRAD 08. 02. 2012

Tanjug

Ledolomci u Beogradu biće angažovani još desetak dana

Situacija na rekama Sava i Dunav je alarmantna zbog leda, pa će ledolomci u narednih desetak dana biti angažovani na tim rekama, na kojima kako tvrde stručnjaci, takvog leda nije bilo od sredine osamdesetih godina.

Direktor JVP "Beogradvode" Miloš Milovanović kaže da je na reci Savi alarmantnija situacija što se tiče vodenih čepova.
Ledolomci po ceo dan lome led brodovima i trude se da ga razbiju na sitne delove kako se ne bi stvarali čepovi na rekama, čime se stvara opasnost od poplava.
"Cela Sava je okovana ledodom, prave se vodene sante, a imamo nekoliko čepova na teritoriji Beograda", kazao je Milovanović i dodao da je čep kod 45. Bloka dugačak četiri kilometara, a da postoji još jedan kod Velikog ratnog ostrva.
On napominje da sa stanovništa odbrane od poplava trenutna situacija još uvek nije problematična i da ledolomci trenutno rade na uklanjanju leda kako bi pomogli splavovima da što bolje prebrode njegovo topljenje.
Milovanović je istakao da na ovom potezu nisu angažovani klasični ledolomci, ali da "trenutno završavaju posao koji je potreban".
Na pitanje koliko očekuje da će ledolomci biti angažovani, Milovanović kaže: "Na Savi očekujemo da Obrenovačke elektrane otope led već na -5 stepeni, a to će biti već sredinom sledeće nedelje. Znači, narednih desetak dana maksimalno ćemo biti angažovani", istakao je Milovanović.
Njegov pomoćnik Zoran Matić, potvrdio je da se na rejonu osmog kilometra reke Save od jutros radi na razbijanju leda i da su angažovani raspoloživi brodovi kao ledolomci.
On je rekao da se danas radi na oslobađanju puta u tom delu reke Save kako bi se omogućilo drugim brodovima da mogu da prolaze i dodao da je još jedan deo kritičan, a to je deo na Ušću u rejonu od nultog kilometra Save do Pančevačkog mosta.
Prema njegovim rečima, i na Dunavu je alarmantna situacija.
"Ne pamti se ovoliko leda na Dunavu od 1984. godine, kada je bio zaleđen i tada se minirao. Ne verujem da će to sada biti moguće zbog objekata koji se nalaze uz obalu", rekao je Matić.
On je dodao da JVP "Beogradvode" trenutno raspolažu sa tri broda - brod Aleksandar potiskivač, Ivan Milutinović i Topčiderka, vlasništvo JP "Vodovod i kanalizcija".
Pripadnici sedme sile imali su priliku da se provozaju brodom Aleksandar, koji je angažovan na lomljenju leda na reci Savi, a kapetan broda Žika, istakao je da od 1985. godine, leda na toj reci nije bilo.
"Pamtim da je samo 1984. godine bilo leda na Savi, pa sada, ove godine. Situacija je alarmantna, tri čoveka po ceo dana rade, izlaze ovim brodom i lome led", objasnio je kapetan Žika, koji je dodao da je trenutno, po njegovom mišljenju, najkritičnije kod Ade Međice.

pošalji komentar
Nema komentara.

Find us on Twitter

Vesti dana
Kampanja bila "vašarska" i znatno skuplja od prethodnih

24. 05. 2012

Kampanja bila "vašarska" i znatno skuplja od prethodnih

Predizborna kampanja u Srbiji bila je površna i vašarska, političari su se ponašali kao estradne zvezde, a do sada prikupljeni podaci pokazuju da je kampanja bila i znatno ...

Arhiva
Najnovije vesti
DS dobila 24 sata da odluči o mandataru

24. 05. 2012

DS dobila 24 sata da odluči o mandataru

Demokratska stranka ima 24 sata da odluči i saopšti ko je njen predlog za mandatara nove vlade, ili će se SPS, LDP i URS udružiti u politički blok i od demokrata zatražiti ...

Arhiva
Arhiva
Click Here to Pick up the date
Click Here to Pick up the date