Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
SVETLA "PARIZA" U SRCU KRALJEVA
U „Parizu" sinoć 128. put dočekana Srpska nova godina. Radi od 1881. bez prestanka. U „Parizu" je 1902. zasijala prva sijalica u Kraljevu, a tu su održavane i prve bioskopske predstave
s

Starina pod lipama... Restoran „Pariz" danas
Na južnom obodu centralnog kraljevačkog trga, u senci starih lipa, stoji časna starina restoran „Pariz", u kome je sinoć 128. put dočekana Srpska nova godina. Od 1881. godine, kada je sagrađen, nikada nije prestajao da radi i nikada mu nije menjana namena, samo je umesto hotela sada samo restoran, pa je tako jedan od najstarijih ugostiteljskih objekata u Srbiji.
a
Draga i Obrenovići u „Parizu"
Prema zapisima nezaobilaznog hroničara starog Kraljeva Dragoljuba Obradovića Kondisa, 1882. godine, nakon što je u čast krunisanja kralja Milana Obrenovića ondašnji Karanovac nazvan Kraljevo, kralju je u „Parizu" priređen bal na kome su mu predstavljeni i inženjer Svetozar Mašin i supruga mu Draga. Mašini su u Karanovcu živeli dok je inženjer radio na trasiranju puta za Rašku. Legenda kaže da se tokom bala kralj grubo našalio s Mašinom na račun krivine Lakat i serpentina na Šaševu, što je inženjera teško pogodilo, pa je pao u depresiju. Jednog dana se čulo da se ubio. Draga je ostala udovica. Lepa i mlada. Bila je pozvana na dvor i postala dvorska dama kraljice Natalije, koju je pratila i prilikom njenih dugih boravaka u Francuskoj. Tamo ih je često posećivao mladi kralj Aleksandar... Tako je u kraljevačkom „Parizu" počela kobna veza Drage Mašin i Obrenovića.
U „Parizu" je 1902. godine zasijala prva sijalica u Kraljevu, a tu su održavane i prve redovne bioskopske predstave, sa sve konobarima koji su posluživali goste i pijanistkinjom koja je u pauzama svirala.
- „Pariz" je stari kavaljer, bio je to u vreme našeg devojaštva, tridesetih godina prošlog veka, najotmeniji restoran, s najvećom i najlepšom salom za balove. Iako je sada daleko od nekadašnjeg sjaja i mnogo manji, leti najradije sedimo u bašti „Pariza" - kažu vedre dame koje su prevalile osamdesetu, sestre Radmila Milićević i Zagorka Rajačić.
Ćerke čuvenog trgovca Velizara Vukovića, gospođe Rada i Zaga od kuće u obližnjem selu Lađevci na zabave su dolazile fijakerom. Kažu da se na zabave, pa ni na doček Nove godine u „Pariz" nije moglo bez pozivnice.
- Igrali su se okretne igre i poneko kolo. Onda nije bilo svečane večere kao danas, meze i kolače smo donosili od kuće, a u ponoć je domaćin servirao krofne - sećaju se ove dve dame.
Hroničari kažu da je internacionalna Nova godina počela da se obeležava tek početkom tridesetih godina, kada su u Kraljevo stigli Francuzi koji su radili kao stručnjaci u Fabrici aviona. Sredinom te decenije otvara se i Fabrika vagona, u varoš trbuhom za kruhom dolazi sve više Slovenaca i Hrvata, pa je tako 1933. sagrađena i katolička crkva. Katolički živalj u Kraljevu, koga je 1930. bilo 10 odsto, polako uvodi tradiciju obeležavanja Nove godine 1. januara.
s

Maskenbal... I ovako su dočekivane nove godine
- Dočeci novih godina između dva rata bili su zaista svečan događaj, ali prvenstveno dočeci Srpske nove godine. Znali smo naravno i za ovu, kako smo je zvali, katoličku Novu godinu, ali se njoj nije pridavalo puno važnosti. Tridesetih godina u Kraljevu je bilo vrlo lepo biti devojka jer je grad bio pun mladića, pa je na zabavama u „Parizu" svaka dama imala po pet pretendenata za ples - svedoče gospođe Rada i Zaga.
Poslednja Srpska nova godina u tom periodu dočekana je 13. januara 1941. godine. Nemci su zabranili dočeke, a „Pariz" i ostale uglednije kafane bile su rezervisane za okupatore i retke varošane. Ni posle oslobođenja „srbovanje" nije bilo poželjno.
- Mislim da je doček 1946. bio poslednji. Kasnije te godine ukinuta je i veronauka. Slavljenje Srpske nove godine za narednih nekoliko decenija prešlo je najpre u ilegalu, a zatim u prećutnu toleranciju vlasti - kaže novinar-veteran Milan Pantović Bulanže.
Doček Srpske nove godine u restoranu „Pariz" pre petnaestak godina obnovio je Srpski pokret obnove. A ovih zimskih večeri „Pariz" je ponovo pun - neke nove generacije uče se „sevdahu i dertu" uz stare kafanske hitove.
Izvor: PRESS
Nema komentara.