Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
INTERVJU, Mitropolit Amfilohije
Zbog govora mržnje Sveti Petar Cetinjski ne bi izlazio iz zatvora
Naša crkva je na čelu sa patrijarhom Pavlom učinila sve što je bilo moguće da se zaustavi građanski rat, pozivajući na mir i pomirenje, na iznalaženje puteva razuma za razrešenje nastalih problema. No, ko je slušao glas crkve!
1

Manastir podno Orlovog krša je spomenik mešavine crnogorske i srpske krvi - u njemu je, osim kostiju Svetog Petra, i epitrahelj, deo odežde Svetog Save iz XIII veka, štap prvog crnogorskog vladara Ivana Crnojevića, kruna srpskog kralja Stefana Dečanskog koju je prilikom krunisanja na glavi nosio, do tada knez Crne Gore, Nikola I Petrović. Iznad i ispred svog tog našeg identitetskog „haosa" među zidinama se čuvaju i dva bisera hrišćanstva - ruka Svetog Jovana Krstitelja i čestica Časnog krsta Gospodnjeg.
Na Veliku subotu, dan koji deli raspeće i vaskrsnuće Isusovo, zaputih se kod ključara tog blaga - arhiepiskopa cetinjskog, mitropolita crnogorsko-primorskog, zetsko-brdskog i skenderijskog i egzarha sveštenog trona pećkog, mitropolita Amfilohija. Ili, da skratim i krstim ga onako kako su ga na Božić 1938. godine u Donjoj Morači krstili majka Mileva i otac Ćiro - pođoh do Rista Radovića. Krenuh do čoveka čija pojava hirurški precizno deli Crnu Goru na Crnogorce i Srbe, na vernike i nevernike, na pravoslavce i ostale; do čoveka koga, zamislite, poštuju i mnogi iz samog vrha DPS-a Mila Đukanovića; do čoveka koji je nekada, i na to me podseti jedan Cetinjanin dok sam se približavao manastiru, baš tu, na Petrovdan 1991. godine, ugostio Željka Ražnatovića Arkana; do čoveka pisca, pesnika, profesora, prevodioca, poliglote, duhovnika - jednog od najpoštovanijih ljudi u Crnoj Gori, Srbiji i Republici Srpskoj. Sve pod jednom mantijom.
Sedimo i razgovaramo u prostranom dnevnom boravku na čijim su zidovima okačeni portreti pređašnjih crnogorskih mitropolita, vladika i mudraca. Na udarnom mestu veliki portret patrijarha Pavla, na polici njegova mala statua. Razgovaramo o Petru I.
„Svetog Petra je nakon smrti obukao Petar II Petrović Njegoš 1834. godine u odežde koje su nabavljene u Rusiji.
2

KOMPLETAN TEKST MOŽETE PROČITATI U NOVOM PRESSOVOM NEDELJNIKU
Izvor: PRESS NEDELJNIK
Nema komentara.