Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Drevni spisi pomogli, gde je nauka omanula: Otkrivena zastrašujuća tajna Himalaja
Do danas se verovalo da razoran zemljotres ne može da ima epicentar u samom vencu Himalaja, a biografija jednog budisičkog monaha promenila je mišljenje naučnika.

Фото:невсвеек.рс
Испод Хималаја спава читав низ раседа од којих неки, дуж ове две и по хиљаде километара дугачког венца, могу да десеткују милионске градове у Пакистану, Индији и Бангладешу. Нова студија је показала да, супротним претходним веровањима, до разорног земљотреса и пуцања може доћи на било који тачки планински венац, а не само на ободима.
Бутан који се налази на самим Хималајима до данас није имао никакве сеизмолошке записе, због чега су научници одлучили да провере како је могуће да једина земља која у целости лежи на венцу никада није забележила земљотрес .
Фото: Пикабаи, Хималаји
Док су истраживали шта се дешава са раседом испод Бутана, научници су сасвим случајно пронашли биографију будистичког монаха и градитеља храмова Тензин Лекпаи Дондупа. Научници су били запањени када су открили да се у документу детаљно описује снажан земљотрес који је погодио регион у мају 1714. године.
Фрустрирајуће по научницима, у биографији нигде није наведено где је земљотрес тачно ударио. Ипак, потпуно друга студија која је спровођена у исто време, открила је да је у периоду између 1642. и 1836. године дошло до значајног вертикалног померања раседа испод Бутане. Када је аутор прве студије Гиорги Хетењи сазнао за ово откриће, схватио је да може да одреди тачан епицентар земљотреса 1714. године.
Фото: Пикабаи, Хималаји
Хетењи је утврдио да је разорни земљотрес износио 7-5 до 8,5 рихтера и да је отворио 300 километара дугачку нову линију раседа и тако доказао да Хималаји ипак јесу подложни земљотреси.
Nema komentara.