ЕКСКЛУЗИВНО # НевсвеекСрбија ПУТОВАЊЕ КРОЗ КРАЉЕВИНУ ЈУГОСЛАВИЈУ: Прошетајте мистичним светом 1920их година (ФОТО)
Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Sovjetska fabrika otrova: Ovo je Kamera, mesto na kojem su pomerene granice atentata
U ovoj laboratoriji, sovjetska tajna policija KGB otkrila je egzotične otrove kojima je ubijala političke neistomišljenike, često na veoma neobičan način

Није тајна да је Комитет државне безбедности СССР (КГБ) вршио убиства, неретко тровањем, како би се угушили политички неистомишљеници који су говорили против совјетског режима. Оно што је остало обавијено великом тајном све до данас, јесу мистериозне лабораторије у којима су Совјети смишљали нове методе тровања државних непријатеља, без остављања трагова.
Ове операције, популарно су назване " Афере течности".
ЧИТАЈТЕ ШТАМПАНО ИЗДАЊЕ НА НОВИНАРНИЦА.НЕТ - 1,33 ЕУР или 160 РСД
Тајна фабрика Совјетског Савеза изашла је на видело 1921. године, недуго након покушаја атентата на Владимира Иљича Лењина , који је извршен мецима обложеним отровом.
Комплекс је првобитно назван „Посебна просторија“, али су касније мењани називи, па се водио под именом Лабораторија број 1, Лабораторија Кс и Лабораторија 12, све док током владавине Јосифа Стаљина није једноставно назван „Камера“, односно одаја.
Kada se govori o ubistvu protivnika zbog političke moći, otrov je bio veoma popularan izbor oružja još od najdavnijih vremena. Cilj Kamere, međutim, bio je da se otkrije otrov koji nema nikakvog ukusa ili mirisa i koji se ne bio mogao otkriti prilikom autopsije.
To je podstaklo inovacije u upotrebi cijanida, pa su Rusi izmislili takozvani gasni pištolj, koji je ispaljivao cijanid u gasnom agregatnom stanju, tako da otrovna magla koja se nađe oko potencijalne mete izaziva momentalnu smrt, a na obdukciji sve izgleda kao da je u pitanju bio srčani udar. Smrtonosni sovjetski gasni pištolji mogli su da ispaljuju tečnost na udaljenost od čak 65 metara.
Foto: Sovjetski R-12 nuklearni balistički projektil, Foto: Wikipedia/CIA
Što se tiče same laboratorije, veoma malo detalja je poznato. Čak ni tačna lokacija nije još uvek jasno određena. KGB agentima nije bilo dozvoljeno da uđu u laboratoriju ili da ikada progovore o tome gde se ona nalazi, samo je osoblju Kamere i visokim zvaničnicima bio omogućen pristup.
Neki uznemirujući podaci otkriveni su 1954. godine od strane KGB agenata, koji su priznali da su otrovi isprobani na političkim zatvorenicima i koji su opisali laboratoriju nalik na onu koja se nalazila u Lubjanki, odnosno sedištu KGB.
Foto: AP, Bivši štab KGB-a - Lubjanka
Руска Влада је тек прошле године први пут иступила поводом озлоглашене лабораторије. Иако званична Москва тврди да је Камера укинута, многи спекулишу како она - у одређеном облику - и даље функционише, што се не чуди с обзиром на неколико веома успешних атентата за које се сумњиче модерне руске тајне службе које су практично наследнице КГБ.
Nema komentara.