
Kanadska pokrajina Alberta na referendumu o secesiji
Podeli vest

Alberta će održati 19. oktobra referendum o tome da li da ostane u Kanadi ili da nastavi proces ka novom obavezujućem glasanju o secesiji, što se smatra prvim ozbiljnim testom jedinstva zemlje u poslednjim decenijama, najavila je u četvrtak premijerka Alberte Danijel Smit.
"Da li Alberta treba da ostane pokrajina Kanade ili će Vlada Alberte pokrenuti pravni proces predviđen Ustavom Kanade kako bi se održao obavezujući pokrajinski referendum o tome da li Aberta treba da se odvoji od Kanade?", navela je Smit u televizisjkom obraćanju pitanje koje će biti postavljeno građanima ove jeseni uoči glasanja, prenosi BBC.
Smit je istakla da će glasati za ostanak Alberte u Kanadi.
"Tako bih glasala o secesiji na pokrajinskom referendumu", rekla je, dodajući da je to stav njene vlade i njenog poslaničkog kluba.
Navela je da je "duboko zabrinuta" zbog sudske odluke kojom je sudija u Alberti odbacio peticiju za referendum o secesiji, nakon što su predstavnici Prvih nacija tvrdili da nisu bili adekvatno konsultovani što je zaustivalo verifikaciju potpisa.
"Kao premijerka, neću dozvoliti da pravna greška jednog sudije ućutka glas stotine hiljada stanovnika Alberte. Budućnost Alberte odlučivaće stanovnici, a ne sud.
Odugovlačenje samo produžava veoma emotivnu i važnu debatu, a ućutkivanje stotine hiljada građana koji žele da budu saslušani je neopravdano u slobodnom i demokratskom društvu", rekla je Smit.
Podeli vest





