Pretraga
Logo
OGLASIPromotional banner

Kako korišćenje mobilnog telefona utiče na san?

Vitality -

Podeli vest

Vitailty

Zanimljiva studija je sprovedena u Salcburgu, u Austriji. Ona je bacila novo svetlo na uticaj korišćenja pametnih telefona pre spavanja na kvalitet sna i pamćenje, dovodeći u pitanje naša saznanja o vremenu provedenom ispred ekrana i njegovom uticaju na zdravlje. Studija je istraživala kako čitanje sa pametnog telefona, sa ili bez filtera plavog svetla, u poređenju sa čitanjem klasične, štampane knjige, utiče na spavanje i kognitivne funkcije kod adolescenata i mladih muškaraca.

U studiji je učestvovalo 68 muškaraca, podeljenih u dve grupe: 33 adolescenata starosti 14 do 17 godina i 35 mladih odraslih osoba od 18 do 25 godina. Svi učesnici su imali konzistentne obrasce spavanja, u proseku su spavali 8 sati. Studija je bila strukturirana na način da je svaki učesnik imao sve tri mogućnosti pre spavanja, a to je da čitanje na pametnom telefonu sa filterom za plavo svetlo, čitanje na pametnom telefonu bez filtera plavog svetla i čitanje klasične, štampane knjige. Svaka sesija čitanja trajala je 90 minuta i završavala se 50 minuta pre nego što su učesnici odredili vreme za spavanje. Tokom večeri, osvetljenje je bilo prigušeno – dovoljno za čitanje, ali dovoljno slabo da se smetnje spoljašnjeg svetla svedu na minimum. Nakon svake sesije, učesnici su bili podvrgnuti polisomnografiji, sveobuhvatnoj studiji spavanja, kako bi se procenili različiti parametri spavanja. Takođe je testirana konsolidacija memorije, gde je od učesnika zatraženo da se sete parova reči i 30 minuta nakon čitanja i sledećeg jutra.

Studija je otkrila da je nivo melatonina, koji prirodno raste kada se pripremamo za spavanje, bio niži pre spavanja kod mladih odraslih koji čitaju sa pametnog telefona, posebno kod onih koji nisu koristili filter plave svetlosti. Međutim, ovi efekti su bili manje izraženi u grupi adolescenata, čiji su se nivoi melatonina uglavnom oporavili do spavanja, bez obzira na medijum za čitanje (postojao je period od 50 minuta pre spavanja bez korišćenja mobilnog telefona). Ovo smanjenje melatonina je značajno jer je melatonin hormon koji signalizira telu da se pripremi za san. Potiskivanje melatonina izlaganjem plavoj svetlosti ekrana je dobro poznato i potvrđeno nizom studija.

Uprkos uočenom smanjenju nivoa melatonina, studija nije otkrila značajne razlike u kvalitetu sna u ova tri stanja. Pokazatelji kao što su ukupno vreme spavanja, efikasnost spavanja i vreme provedeno u različitim fazama spavanja (uključujući dubok san i REM spavanje) bili su konzistentni bez obzira da li su učesnici čitali sa pametnog telefona sa ili bez filtera za plavo svetlo, ili iz štampane knjige. Subjektivni rezultati pospanosti, koji odražavaju kako su se učesnici osećali umorno pre spavanja, takođe se nisu značajno razlikovali između grupa.

Sposobnost pamćenja određenih parova reči predstavljenih pre sesija čitanja korišćena je za merenje konsolidacije memorije. Studija nije otkrila nikakve razlike u pamćenju između tri grupe, kako odmah nakon sesija, tako i sledećeg jutra. Ovo otkriće je posebno važno jer sugeriše da na kognitivne procese koji se odnose na formiranje memorije nije negativno uticala večernja upotreba pametnog telefona, čak i kada je izloženost plavom svetlu bila veća.

Ova studija doprinosi rastućem broju istraživanja koja dovode u pitanje pretpostavljeni negativni uticaj večernjeg korišćenja ekrana na san i kognitivne funkcije, posebno kada je izloženost ekranu ograničena i praćena kratkom pauzom nekorišćenja mobilnog telefona pre samog spavanja. Iako se pokazalo da plavo svetlo sa ekrana potiskuje proizvodnju melatonina, ova studija sugeriše da smanjenje nivoa melatonina ne znači nužno lošiji kvalitet sna ili oštećenje pamćenja, posebno kod mlađih populacija.

Prethodna istraživanja su pokazala različite rezultate, a neke studije su pokazale da izlaganje plavoj svetlosti pre spavanja može smanjiti kvalitet sna i povećati umor. Međutim, mnoge od ovih studija uključivale su duže vreme izlaganja ili nisu uključivale tip kratke, povremene upotrebe ekrana nakon čega je usledio period bez ekrana koji je korišćen u ovom ispitivanju. Dakle, zaključak je jasan – korišćenje mobilnog telefona ili gledanje televizije ne mora nužno da loše utiče na spavanje i pamćenje ukoliko pre samog spavanja postoji pauza od bar 50 minuta.

Podeli vest

Banner img

Povezane vesti

Banner img
;